TSPRASealSiteLogo

  • SchoolMessengerbanner
  • shla tspra
  • EIE banners 2015 870X87
  • WRAAugust2017banner
  • Print Center Banner2017Print Shop Banner AdPrint Shop Banner Ad
  • TSPRA New Branding Sample 7 15 16

Nominations and Elections

Each year, in August, TSPRA begins a process of gathering nominations of eligible TSPRA professional members who are qualified and willing to serve on the executive committee. Names are submitted to the State office for the positions of president-elect and several of the area and at-large vice presidents. Then the Nominating Committee, chaired by the president-elect, meets during the annual TASA/TASB Convention to select a recommended slate of officers from the nominees.

NOMINATIONS: The nomination period closed September 1, 2017.

The nomination and election process as directed in TSPRA's Bylaws and Standing Rules

Read the Requirements for Nominees and the Duties of Officers


POSITIONS UP FOR ELECTION IN 2017
• President-Elect
• Gulf Coat Area VP (Regions 1, 2 & 3)
     position currently held by Arianna Vazquez-Hernandez, Pharr-San Juan-Alamo ISD
• Houston/Beaumont Area VP (Regions 4 & 5)
     position currently held by Mark Kramer, Channelview ISD  
• North Central Area VP (Regions 9, 10 & 11)
     position currently held by Tommy Brown, Alvarado ISD
• Far West Area VP (Regions 18 & 19)
     position currently held by Melissa Martinez, El Paso ISD
• San Antonio Area VP (Region 20)
     position currently held by Anne Marie Espinoza, Uvalde ISD
• At-Large VP Position 2
     position currently held by Teresa Benden, College Station Education Foundation
• At-Large VP Position 3
     position currently held by Monica Faulkenbery, APR, Northside ISD


NOMINATING COMMITTEE
The Nominating Committee will be chaired by President-Elect Kristin Zastoupil.
Regional representatives who serve on the nominating committee must be professional members in good standing, are being selected now. 

Chairperson:
Kristin Zastoupil, TSPRA President-Elect, Corsicana ISD

Gulf Coast Area Representative: 
Helen Escobar, Roma ISD
       Alternate: Veronica Castillon, APR, Laredo ISD

Houston/Beaumont Area Representative: 
Craig Eichhorn, APR, Alief ISD
       Alternate: Veronica Sopher, Fort Bend ISD

East Texas Area Representative:  
Judith Saxton, Ph.D., APR, Mt. Pleasant ISD
       Alternate: Adriana Moon, ESC Region 7

North Central Area Representative:
Julie Zwahr, Denton ISD
       Alternate: Tommy Brown, Alvarado ISD

West Central Area Representative:
Suzi Pagel, Midway ISD/Education Foundation
       Alternate: Traci Marlin, Midway ISD

Central Texas Area Representative:
Kristi Lee, Ed.D., Bastrop ISD
       Alternate: Rebecca Villarreal, APR, New Braunfels ISD

Northwest Area Representative:
Kenneth Dixon, Lubbock ISD
       Alternate:
Nancy Sharp, Lubbock ISD

Far West Area Representative:  
No Appointee
       Alternate: 
No Appointee

San Antonio Area Representative:  
Kim Cathey, Floresville ISD
       Alternate: Patti Pawlik-Perales, Alamo Heights ISD

At-Large Position 1 Representative: 
Emily Conklin, Northwest ISD
      Alternate: Renae Murphy, Rockwall ISD

At-Large Position 2 Representative:
Dana Harris, Fort Worth ISD Education Foundation
      Alternate: Teresa Benden, College Station ISD Education Foundation

At-Large Position 3 Representative:
Julie Thannum, APR, Carroll ISD
      Alternate: Tim Carroll, APR, Allen ISD

Ex Officio (does not vote):  
Linsae Snider, TSPRA Executive Director